Barcelona spędziła tylko jeden dzień podczas transferu zeszłego lata, wydając 41 milionów euro, aby Malcom nosić czerwoną i niebieską koszulki piłkarskie. Malcom grał dla Interu w Lidze Mistrzów w Barcelonie i wygrał piłkę Ligi Mistrzów, pozostawiając łzy. Ale nie udało się ponownie wykorzystać. W ciągu dwóch tygodni po kontuzji w lidze nadal nie było żadnych występów.

Chociaż AS Rome był z tego bardzo niezadowolony, nie został on zakończony. Malcom, który myślał, że może osiągnąć swoje marzenia, dołączając do Barcelony, stracił swoje marzenie w ostatniej połowie sezonu. Został opuszczonym synem Barcelony. Dzięki temu tysiące fanów z koszulka FC Barcelona jest bardzo wiarygodne. Valverde powiedział Malcom, że może opuścić zespół w styczniu. Oznacza to, że Malcom nie ma taktycznego planu Valverde, a jego szanse na grę w drugiej połowie wciąż nie są zbyt liczne.

Barcelona podpisała Malcom zeszłego lata z AS Rome, ale Brazylijczyk nie sprawdził się na Camp Nou. W ostatniej połowie sezonu trener Valverde miał nadzieję go odesłać. To dla niego bardzo złe.